Rekomendacija: kaip pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją?

Dalintis

Įsibėgėjus elektros rinkos liberalizavimui, kai Lietuvos gyventojai turi pasirinkti jiems tinkamiausią nepriklausomą elektros tiekėją. Iki šiol elektros energiją pirkome iš monopolininko –  visuomeninio tiekėjo. Proceso metu gyventojams kyla įvairiausių klausimų ir pasvarstymų. Be esminio klausimo – kokį elektros tiekėją rinktis, prieš tai dar reikia išsiaiškinti šiuos niuansus: kaip pasirinkti geriausią pasiūlymą, kaip sudaryti sutartį dėl elektros energijos tiekimo, kaip pakeisti elektros tiekėją, kokios yra garantinio elektros tiekimo sąlygos laiku nepasirinkus nepriklausomo energijos tiekėjo ir t.t.

Jūsų patogumui paruošėme išsamų straipsnį, paaiškinantį šį pasirinkimo procesą. Jame rasite atsakymus į visus rūpimus klausimus, susijusius su elektros tiekėjais, o svarbiausia – kaip pasirinkti elektros tiekėją.

elektros-energijos-tiekejai

Kodėl reikia pasirinkti elektros tiekėją?

2020 m. gegužės 7 d. LR Seimas, remdamasis Europos Sąjungos reglamentavimu, priėmė Elektros energetikos įstatymo pataisas. Pagal jas bus laipsniškai panaikintas mažmeninių elektros kainų reguliavimas buitiniams vartotojams.

Iki šiol visi Lietuvos gyventojai elektrą pirko iš visuomeninio tiekėjo. Elektros energijos kainą buitiniams vartotojams nustatydavo Valstybinės energetikos reguliavimo tarnyba (VERT). Dėl pataisų šiandien Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos Sąjungos šalių, galime patys pasirinkti sau tinkamiausią elektros energijos tiekėją.

Elektros tiekimo rinkoje atsiranda konkurencija ir žmonės gali rinktis iš daugiau kokybiškų paslaugų, kurios geriausiai atitinka kiekvieno interesus. Siekdami pritraukti klientų, elektros tiekėjai konkuruoja ne tik skirtinga kainodara, bet ir elektros išteklių rūšimis, siūlo lojalumo programas, dovanas ir nuolaidas.

Iki kada turėčiau pasirinkti elektros tiekėją?

Savaime suprantama, tokio masto pasikeitimai neįvyksta per naktį. Perėjimas nuo valstybės reguliuojamo (monopolinio) prie konkurencinio elektros tiekimo iš nepriklausomų tiekėjų vyksta trimis etapais:

 • I etapas (2020 m.): Gyventojai, kurie sunaudoja daugiau nei 5000 kWh per metus, arba už elektrą moka apie 60 Eur per mėnesį ir daugiau (ĮVYKO).
 • II etapas (2021 m.): Gyventojai, kurie sunaudoja 1000–5000 kWh per metus arba moka 13–60 Eur per mėnesį. Pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją reikia iki 2022 m. birželio 18 dienos.
 • III etapas (2022 m.): Gyventojai, kurie sunaudoja iki 1000 kWh per metus ar moka mažiau nei 13 Eur per mėnesį. Pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją reikia iki 2022 m. gruodžio 18 dienos. Beje, socialiai pažeidžiami Lietuvos gyventojai taip pat patenka į šį etapą nepriklausomai nuo elektros sunaudojimo. Trečio etapo vartotojai elektros tiekėją pasirinkti gali ir anksčiau.

Taigi, savo nepriklausomą elektros tiekėją visi buitiniai vartotojai Lietuvoje turi būti pasirinkę iki 2023 m. sau priklausančio etapo metu. Jei dar nesiėmėte jokių veiksmų, patikrinkite savo pašto dėžutę – gali būti, jog joje jau yra ne vienas asmeninis nepriklausomo elektros tiekėjo pasiūlymas jums. Jei laiškų nėra, kreipkitės į nepriklausomą elektros tiekėją patys ir paprašykite pasiūlymo.

Susisiekite dėl geriausio pasiūlymo su mumis el. pašto adresu [email protected] arba telefonu +370 521 25555

Kaip palyginti elektros tiekėjų kainas ir iš ko jos susideda?

Energijos tiekimo decentralizavimas suteikia galimybes atsirasti tiekėjų konkurencijai, kuri skatina įmones pasitempti ir siūlyti savo klientams kuo geresnes sąlygas. Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis nepriklausomą elektros tiekėją – paslaugų kaina. Pasižiūrėkime, iš ko ji susideda ir kaip palyginti skirtingų elektros tiekėjų pasiūlymus.

 1. Įsigijimo kaina: lemiama elektros energijos kainos biržoje; nuolat kintanti.
 2. Tiekimo kaina: priklauso nuo jūsų pasirinkto tiekėjo.

Šios dvi sumos sudaro apie 45% visos elektros tiekimo kainos ir jos yra nereguliuojamos valstybes.

 1. Skirstymo vidutinės ir žemos įtampos tinklais paslaugos kaina: ir toliau reguliuojama valstybės.
 2. Viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) kaina: ir toliau reguliuojama valstybės.
 3. Perdavimo paslaugos kaina: ir toliau reguliuojama valstybės.
 4. Sisteminių paslaugų kaina: ir toliau reguliuojama valstybės.

Šios keturios sumos sudaro apie 55% visos elektros tiekimo kainos.

„Perlas Energija“ teikiamas elektros kainas galite pamatyti čia. 

Visų tiekėjų pasiūlymus lyginkite tik Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos svetainėje, ar jos sertifikuotose svetainėse, mat kai kurie palyginimai gali klaidinti.

Renkantis tarp skirtingų elektros tiekėjų kainodaros pasiūlymų, atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:

Įvertinkite tikrąją trumpalaikių nuolaidų naudą

Elektros energijos tiekėjai gali siūlyti įvairiausias nuolaidas – būkite atsargūs. Mažesni kainos tarifai dažnu atveju galios trumpą laiką, po kurio galutinė kaina greičiausiai taps didesnė nei sutarties pasirašymo metu. Taigi, gerai įsivertinkite, kiek mokėsite už elektrą pasibaigus trumpalaikių nuolaidų galiojimui. Atkreipkite dėmesį į visas sudedamąsias galutinės kainos dalis, tokias kaip PVM. Taip pat įsitikinkite ar kokių nors nuolaidų ar mokesčių nereiks gražinti, jei norėsite sutartį nutraukti.

Pasirinkite kainos tarifo apskaičiavimo būdą

Jei peržvelgtumėte elektros tiekėjų siūlomus planus, pamatytumėte, jog kintamos kainos tarifas yra mažesnis nei fiksuotos. Tačiau ar tai būtinai reiškia, kad ją rinktis geriau?

Pasirinkę fiksuotą kainą, visada žinosite, kokių elektros išlaidų tikėtis. Jeigu elektros energijos kaina biržoje augs, jūs laimėsite. Tačiau, jeigu kaina kris – daugiau išloštumėte pasirinkę kintančią kainą. Visgi, ilgalaikėje perspektyvoje abu variantai atneš pakankamai panašius rezultatus. Taigi, šis pasirinkimas iš esmės priklauso nuo jūsų pačių finansų planavimo įpročių.

Jei yla klausimų, kokio ilgumo kainos galiojimo laikotarpį rinktis, vėlgi reiktų išsiaiškinti ar bus lengva nutraukti sutartį, jei pradėjus naudotis, kas nors nepatiktų, pvz. paaiškėtų, kad tiekėjas neturi patogaus jums atsiskaitymo būdo. Taip pat reiktų suprasti ir tai, kad šiuo metu elektros kainos yra rekordinėse aukštumose, tad užfiksuoti tokią didelę elektros kainą ilgam, gali būti nuostolinga. Mes patariame rinktis rumpesnus kainos fiksavimo laikotarpius (pvz.: pusės metų ar metų), kad elektrai atpigus, nereiktų mokėti aukštos kainos.

Nepamirškite įmokos kainos

Įmokos kaina – pasislėpę kaštai, apie kuriuos dažnas pamiršta. Prieš pasirašant sutartį su tiekėju, išsiaiškinkite, kokiais būdais galėsite atsiskaityti už elektros energiją ir koks bus įmokos mokestis. Jeigu elektros energijos suvartojate nedaug, įmokos kaina tampa reikšminga bendros kainos dalimi.

Peržiūrėkite sutarties nutraukimo sąlygas

Gali būti, jog ateityje norėsite pakeisti elektros energijos tiekėją. Galbūt jums nepatiks aptarnavimas, o gal bus nepatogu deklaruoti elektros skaitiklių rodmenis. Kad ir kokia būtų priežastis, svarbiausia, jog atsisakydami elektros tiekėjo nepatirtumėte finansinių nuostolių. Prieš pasirašydami sutartį, klauskite tiekėjo, kas bus norint nutraukti sutartį. Tai aktualu ypatingai ilgo galiojimo terminuotoms sutartims, mat tokiu atveju nutraukimas gali būti ypatingai finansiškai skausmingas.

Kas nutiks, jeigu laiku nepasirinksiu elektros tiekėjo?

Jeigu jums skirto etapo metu nepasirinksite nepriklausomo elektros tiekėjo, be elektros neliksite. Jums pusę metų garantinio tiekimo paslaugą teiks ESO („Energijos skirstymo operatorius“).

Visgi, būtina pažymėti, kad tokiu atveju elektros kaina bus brangesnė nei pasirinkus nepriklausomą elektros tiekėją Lietuvoje. Praėjusio mėnesio vidutinė biržos kaina būtų dauginama iš koeficiento 1,25. Jei priklausote socialiai pažeidžiamų gyventojų grupei, jums ši kaina bus nustatyta atskirai.

Praėjus pusės metų laikotarpiui, ESO turi teisę nutraukti garantinį tiekimą.

elektros-energijos-tiekimas-namuose

Kodėl verta pasirinkti „Perlas Energija“?

Kai elektros tiekimo sąlygos keičiasi, o visame pasirinkimo procese vartotojai susiduria su gan daug neaiškumo, „Perlas Energija“ supranta, kad vartotojams reikia sąžiningo, skaidraus elektros energijos tiekėjo. Tiekėjo, kuris nepasinaudos vartotojų nežinojimu, nepridės papildomų mokesčių, žvaigždučių sutartyse, nevilios trumpalaikėmis nuolaidomis, tiekėjo, kuris neatgręš nugaros, kai prireiks pagalbos – kils neaiškumų ar reiks konsultacijos. „Perlas Energija“ – sąžiningas elektros tiekėjas.

Mes stengiamės tiekti elektrą kaip įmanoma geriausia kaina, netaikyti papildomų mokesčių už sutarties sudarymą ar baudų už nutraukimą, nemanipuliuoti skaičiais ir pateikti tik aiškią ir paprastą suprasti informaciją. Taip pat siekiame, kad mūsų vartotojams visada būtų aišku ir paprasta ne tik sudaryti sutartį, bet ir deklaruoti elektros energijos suvartojimą ir už ją atsiskaityti. Tą mus pasirinkę vartotojai gali padaryti visais jiems įprastais būdais, nesvarbu, ar tai patogiausia vartotojui padaryti internetu ar fiziškai „Perlas“ terminale, mums svarbiausia, kad klientui būtų aišku ir paprasta.

Jeigu jau išsirinkote tinkamiausią planą, štai kelios priežastys, kodėl verta pasirinkti „Perlas Energiją“:

 1. Viena geriausių elektros energijos tiekimo kainų rinkoje.
 2. Paprasta sudaryti sutartį ir atsiskaityti už suvartotą elektrą.
 3. Galimybė sutartį nutraukti bet kuriuo metu, be jokių baudų.
 4. Patikimas įmonių grupės prekės ženklas, išsiskiriantis ilgamečiu įdirbiu komunalinių mokėjimų ir klientų aptarnavimo srityse.

Lojalumo programa

Pasirinkę „Perlas Energija“ savo elektros tiekėju, dalyvausite lojalumo programoje, kuri jums suteiks vertingų papildomų naudų. Pavyzdžiui, su didelėmis nuolaidomis galėsite įsigyti įvairių produktų.

Kaip pakeisti elektros tiekėją?

Jeigu norite pakeisti savo elektros tiekėją, tai padaryti yra labai paprasta.

Peržiūrėkite savo elektros energijos tiekimo sutarties nutraukimo sąlygas. Atkreipkite dėmesį, kokie privalomi tiekėjo informavimo būdai ir terminai. Jeigu jūsų elektros tiekimo sutartis neterminuota, dažnu atveju užteks jūsų nepriklausomą tiekėją informuoti prieš 30 kalendorinių dienų.

Svarbiausia iškart pasirinkti kitą elektros tiekėją. Kitu atveju, nutrūkus jūsų sutarčiai ir nepasirašius naujos, jums bus įjungtas laikinas garantinis elektros energijos tiekimas iš ESO, o tai, kaip jau minėjome, yra brangesnis variantas.

Turite klausimų?