Kodėl reikia rinktis elektros tiekėją: elektros energijos rinkos liberalizavimas

Dalintis

Elektros energijos tiekimo rinkos liberalizavimas Lietuvoje jau įsibėgėjo. LR vyriausybei 2021 metų rudenį pratęsus galutinį nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo terminą antrojo etapo vartotojams, šis jau baigia sueiti. Tiekėjus daugiau nei 300 tūkst. vartotojų reikia pasirinkti iki 2022 metų birželio 18 dienos. Laiku to nepadarę vartotojai tikėtina nukentės finansiškai, mat laiku nepasirinkusieji patenka į garantinį tiekimą, kur elektra tiekiama biržos kaina su 25 proc. antkainiu. Kad elektros tiekėjo dar nepasirinkusiems tai padaryti būtų drąsiau ir aiškiau, šiame straipsnyje paaiškinsime ir priminsime, kas tas liberalizavimas, kodėl reikia rinktis tiekėją ir kokia iš to nauda paprastam vartotojui. Trečiojo liberalizavimo etapo vartotojai tiekėjus turi pasirinkti iki 2022 metų gruodžio 18 dienos.

Elektros energijos rinkos liberalizavimas

 

Trečiasis Europos Sąjungos energetikos paketas apibrėžia elektros tiekimo rinkos liberalizavimą. Tai reiškia, kad rinka iš monopolijos – kai yra vienas paslaugos teikėjas, turi pereiti prie konkurencijos, kai yra keletas paslaugą teikiančių įmonių, kurios konkuruoja tarpusavyje dėl vartotojų. Manoma, kad elektros energijos tiekimo monopolijos atsisakymas padidins vartotojų teises, privilegijas, aptarnavimo kokybę ir panašiai, nes tiekėjai dėl vartotojų turės konkuruoti, pateikdami jiems vienas už kitą patrauklesnius pasiūlymus. Trečiasis energetikos paketas ES buvo patvirtintas dar 2009 metais, o Lietuvoje pradėtas vykdyti nuo 2020-ųjų. Lietuva yra paskutinė Europos Sąjungos šalis įgyvendinanti šias ES direktyvas.

 

Monopolinis elektros tiekimas ir konkurencija rinkoje

 

Kas yra monopolinis elektros tiekimas ir kodėl jo norima atsisakyti? Europa, pati neturinti tradicinių energijos išteklių, turi kliautis kitų, kartais nedemokratinių šalių, tiekimu. Kadangi monopolijos atveju visa rinka yra sukoncentruojama į vienas rankas, Europos šalys priverstos rinktis arba susitaikyti su monopolistų keliamomis rinkos (o kartais – ir politinėmis) sąlygomis arba netekti energijos tiekimo. Būtent dėl to 2021 metais taip ženkliai išaugo visų energetinių išteklių kainos. Manoma, jog elektros rinkos liberalizavimas atvers kelius demokratiškesniam modeliui, kuris suteiks daugiau galių ir pačiam vartotojui – jis galės pasirinkti, kuris elektros tiekėjas jam yra priimtiniausias.

 

Elektros-energijos-rinkos-liberalizavimas

 

 

Elektros tiekimo rinkos liberalizavimo nauda vartotojams

 

Elektros tiekimo rinkos liberalizavimas yra vienas iš šalių narių įsipareigojimų Europos Sąjungai. Estija savo elektros tiekimo rinką liberalizavo 2013 metais, Latvija – 2015. Monopolio, kai rinkoje yra tik vienas tiekėjas, atsisakymas atneša visokeriopą naudą galutiniam vartotojui – gerina aptarnavimo kokybę, išplečia vartotojo teisės ir laisvės, bei ilgainiui mažina kainą. Liberalioje elektros energijos tiekimo rinkoje elektros tiekimo įmonės veikia panašiai, kaip ir telekomunikacijų bendrovės – kiekviena jų teikia pasiūlymus su tam tikrais planais ir vartotojas pasirenka, kuris iš jų labiausiai atitinka jo poreikius. Be to, tokioje rinkoje vartotojas yra ne tik laisvas pasirinkti pageidaujamą elektros tiekėją, tačiau jį ir keisti, jei sudarytos sutarties sąlygos netenkina.

Kiekvienas vartotojas yra laisvas savo elektros tiekėją pasirinkti pagal sau svarbius kriterijus – kainą, sutarties sąlygas, atsiskaitymo ir sutarties sudarymo galimybes, papildomas vertes ir kitus kriterijus (daugiau apie tai, kaip pasirinkti tiekėją, skaitykite čia).    

 

Nuo kada vyksta elektros rinkos liberalizavimas Lietuvoje?

 

Elektros rinkos liberalizavimas Lietuvoje suskirstytas į tris etapus – pirmasis iš jų prasidėjo 2020 m. liepą. Kiekvieno etapo metu elektros tiekėją renkasi skirtingas vartotojų segmentas – jis sudaromas pagal sunaudojamą elektros energijos kiekį per metus. Šiuo metu vyksta antrasis liberalizavimo etapas, kurio metu nepriklausomą elektros tiekėją turi pasirinkti namų ūkiai, suvartojantys nuo 1000 iki 5000 kWh per metus. 

 

Elektros-energijos-rinkos-liberalizavimas

 

Kas nutiks laiku nepasirinkus tiekėjo?

 

Laiku (t. y. iki numatomos priskirto etapo pabaigos) nepasirinkusieji tiekėjo pateks į vadinamą garantinį tiekimą. Garantinį elektros tiekimą užtikrins ESO ir jis bus vykdomas iki tol, kol vartotojas pasirašys sutartį su nepriklausomu elektros tiekėju. Svarbu atkreipti dėmesį, kad garantinis tiekimas bus užtikrinamas tiekiant elektros energiją biržos kaina su 25 proc. antkainiu, tad svarstantiems nieko nedaryti, tai yra nesudaryti jokios sutarties, tai gali tapti pačiu brangiausiu pasirinkimu. Be to, garantinis elektros tiekimas bus skiriamas tik kaip laikina priemonė, jis bus vykdomas ne ilgiau kaip 6 mėnesius. Praėjus šiam laikotarpiui ESO turės teisę elektros tiekimą nutraukti. 

 

Elektros energija iš bendrovės „Perlas Energija“

 

Bendrovė Perlas Energija siūlo ne tik elektros energiją už sąžiningą ir vieną mažiausių rinkoje kainą, bet ir skaidrias bei paprastas sutarties pasirašymo sąlygas, lojalumo programą bei nuoširdų aptarnavimą daugiau nei 2000 aptarnavimo taškų. Sutartį galite pasirašyti tiesiog internetu arba „Perlas“ terminaluose. 

Turite klausimų?