Kodėl man reikia pasirinkti elektros tiekėją: elektros energijos rinkos liberalizavimas

Dalintis

Jau kuris laikas dažnai girdime tokias sąvokas, kaip elektros rinkos liberalizavimas“ ir tai, kad reikia pasirinkti elektros tiekėją. Apie ką tai ir kokia iš to nauda paprastam vartotojui? 

 

ES Trečiasis energetikos paketas ir elektros energijos rinkos liberalizavimas

 

ES Trečiasis energetikos paketas apibrėžia elektros tiekimo rinkos liberalizavimą. Manoma, kad atskyrimas nuo didžiųjų monopolijų padidins vartotojų teises bei konkurenciją šiame sektoriuje. Trečiasis energetikos paketas ES buvo patvirtintas dar 2009 metais, o Lietuvoje pradėtas vykdyti nuo 2020-ųjų.

Monopolinis elektros tiekimas

Kas yra monopolinis elektros tiekimas ir kodėl jo norima atsisakyti? Europa, pati neturinti tradicinių energijos išteklių, turi kliautis kitų, kartais nedemokratinių šalių, tiekimu. Kadangi monopolijos atveju visa valdžia yra sukoncentruojama į vienas rankas, Europos šalys priverstos rinktis arba susitaikyti su monopolistų keliamomis rinkos (o kartais – ir politinėmis) sąlygomis arba netekti energijos tiekimo. Manoma, jog elektros rinkos liberalizacija atvers kelius demokratiškesniam modeliui. 

 

Elektros-energijos-rinkos-liberalizavimas

 

Rinkos konkurencija – gyventojai patys gali pasirinkti elektros tiekėją

Liberali rinka suteikia daugiau galių ir pačiam vartotojui – nuo šiol jis galės pasirinkti, kuris elektros tiekėjas jam yra priimtiniausias. Visa tai yra vykdoma palaipsniui, procesą padalinant į skirtingus etapus. Pirmieji vartotojai nepriklausomo elektros tiekėjo paslaugas pasirinko jau šių metų pradžioje, paskutinieji turės apsispręsti iki 2022 metų pabaigos. 

Pagrindiniai trečiojo paketo pasiekimai Europoje

Elektros tiekimo rinkos liberalizavimas yra vienas iš įsipareigojimų ES. Estija tai įvykdė 2013 metais, Latvija – 2015. Tarp numatytų trečiojo paketo pasiekimų yra ne tik atsiskyrimas nuo nepageidaujamos įtakos, tačiau taip pat – išsiplėtusios vartotojo teisės ir laisvės. Vartotojas yra ne tik laisvas pasirinkti pageidaujamą elektros tiekėją, tačiau taip – jį keisti, jei sudarytos sutarties sąlygos netenkina.

Nuo kada vyksta elektros rinkos liberalizacija Lietuvoje?

Elektros rinkos liberalizacija Lietuvoje suskirstyta į tris etapus – pirmasis iš jų prasidėjo 2020 m. liepą. Kiekvieno etapo metu elektros tiekėją renkasi skirtingas vartotojų segmentas – jis sudaromas pagal tai, kiek elektros energijos yra sunaudojama per metus.

 

Elektros-energijos-rinkos-liberalizavimas

Garantinis elektros energijos tiekimas

Garantinis elektros energijos tiekimas bus užtikrinamas tiems, kurie nepasirinks nepriklausomo elektros tiekėjo laiku, t.y. iki jų numatomos etapo pabaigos. Garantinį elektros tiekimą užtikrins ESO ir jis bus vykdomas iki tol, kol vartotojas pasirašys sutartį su nepriklausomu elektros tiekėju.

Nepasirinkusieji nepriklausomo elektros tiekėjo mokės daugiau

Svarbu paminėti, jog garantinis elektros tiekimas vartotojams kainuos brangiau, kadangi šiuo atveju negalioja jokios konkurencijos taisyklės. Be to, garantinis elektros tiekimas bus skiriamas tik kaip laikina priemonė, jis bus tiekiamas ne ilgiau kaip 6 mėnesius. Praėjus šiam laikotarpiui ESO turės teisę elektros tiekimą nutraukti. 

Elektros tiekėjų konkurencija

Kas tuo tarpu vyks liberalioje rinkoje? Elektros tiekimo įmonės veiks panašiai, kaip ir telekomunikacinės bendrovės – kiekviena jų teiks pasiūlymus ir vartotojas turės pasirinkti, kuris iš jų labiausiai atitinka jo poreikius. Elektros tiekėjai varžysis ne vien kainom, tačiau ir papildomomis naudomis, tokiomis kaip apsauga nuo žalingų įvykių ar kitos vartotojui patrauklios vertės. 

Elektros energija iš bendrovės „Perlas Energija“

Bendrovė Perlas Energija siūlo ne tik elektros energiją už sąžiningą ir vieną mažiausių rinkoje kainą, bet ir skaidrias bei paprastas sutarties pasirašymo sąlygas bei nuoširdų aptarnavimą. Sutartį galite pasirašysite tiesiog internetu arba “Perlas” terminaluose. 

Turite klausimų?