Kaip išsirinkti pigiausią elektros tiekėją?

Dalintis

Elektros energija – resursas, be kurio neišsiverstų nė vienas namų ūkis. Lietuvai žengiant paskutinius žingsnius elektros rinkos liberalizacijoje, šiandien itin aktualus klausimas yra pigiausio elektros tiekėjo pasirinkimas. Sėkmingai pasirinkus elektros tiekėją, sutaupysite ne tik pinigų, bet ir energijos, laiko bei nervų. 

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog kai kurie tiekėjai siūlo daug mažesnes bei patrauklesnes kainas nei jų konkurentai. Tačiau, svarbu įvertinti ir kokias sąlygas priimate pasirašydami sutartį. Dažnu atveju už mažos kainos slepiasi keliems metams terminuota sutartis. 

Kadangi šiuo metu elektros kainos siekia aukštumas, nerekomenduojame pasirašyti fiksuotos kainos terminuotą sutartį itin ilgam laikotarpiui, kadangi būsite priversti mokėti aukštą kainą dvejus, trejus ar net šešerius metus. Taip pat, greičiausiai tokios sutarties paprastai nenutrauksite ir būsite priversti mokėti numatytas baudas už ankstyvą sutarties nutraukimą.

Dažnam vartotojui vis dar kyla klausimas kodėl apskritai Lietuvoje reikia rinktis nepriklausomą elektros tiekėją ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį norint džiaugtis pigiausia elektra Lietuvoje? Šiame straipsnyje atsakysime į visus svarbius klausimus, susijusius su elektros tiekėjo pasirinkimu.

 

Kodėl reikia rinktis elektros tiekėją?

 

Pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją reikia dėl Europos Sąjungoje vykstančios elektros rinkos liberalizacijos

Liberali elektros rinka suteikia sąlygas elektros tiekėjams siūlyti įvairius elektros tiekimo planus, o vartotojas tokiu būdu turi galimybę pats pasirinkti jam tinkamiausią pasiūlymą bei elektros tiekėją. Trumpai tariant, gyventojams suteikiama laisvė pasirinkti norimą elektros tiekėją pagal jų siūlomus planus ar netgi jį pakeisti, jei teikiamos paslaugos galiausiai neatitinka vartotojo poreikių.

Elektros liberalizavimą įsipareigojo vykdyti kiekviena Europos Sąjungos narė. Lietuvoje šis procesas buvo suskaidytas į tris jo etapus – pirmasis prasidėjo 2020 metų liepos mėnesį. Kiekvieno etapo metu elektros tiekėją turi pasirinkti namų ūkiai atitinkantys numatytus elektros energijos suvartojimo skaičius, pavyzdžiui, dabar Lietuvoje vyksta antrasis proceso etapas, kurio metu tiekėją renkasi vartotojai sunaudojantys nuo 1000 iki 5000 kWh per einamuosius metus.

Nepasirinkus elektros tiekėjo iki jums numatyto etapo pabaigos būsite automatiškai nukreipti į garantinį elektros tiekimą, kurio metu elektros tiekimą jums užtikrins ESO biržos kaina su 25 procentu antkainiu, iki kol išsirinksite nepriklausomą elektros tiekėją. 

Verta paminėti, jog ESO garantinį elektros tiekimą privalo užtikrinti tik 6 mėnesių laikotarpiui. Todėl, siekiant išvengti nepageidaujamų išlaidų ar rūpesčių, nepriklausomą elektros tiekėją rekomenduojame išsirinkti iki jums numatyto etapo pabaigos.

 

Iš ko susideda elektros kaina?

 

Norint išsirinkti pigiausią elektros tiekėją, vertėtų žinoti, kas sudaro elektros kainą. Elektros kaina susideda iš dviejų dalių: reguliuojamos ir nereguliuojamos. Lietuvoje reguliuojamą elektros kainos dalį prižiūri Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Elektros kaina susideda iš šių dalių:

  • Elektros energijos tiekimo kaina. Jos VERT nereguliuoja, todėl atskiri tiekėjai konkuruoja ir siūlo kainas. Elektros energijos tiekimo kainą sudaro elektros savikaina ir tiekėjo kaštais grįsta tiekimo kaina.
  • Elektros energijos perdavimo aukštos įtampos tinklais paslaugų kaina. Šią sritį reguliuoja VERT. 
  • Elektros energijos skirstymo vidutiniais ir žemos įtampos tinklais paslaugų kaina, kurią taip pat reguliuoja VERT.
  • Sisteminių paslaugų kaina, reguliuojama VERT. Šios paslaugos užtikrina energetikos sistemos darbo stabilumą ir jo patikimumą, taip pat galimų avarijų prevenciją bei likvidavimą, reikiamą galios rezervą ir pralaidumą perdavimo tinklais. 
  • Viešuosius interesus atitinkančios paslaugos kaina, kuri irgi yra reguliuojama. Ši dalis paskirstoma elektros energijos gamybai iš atsinaujinančių energijos išteklių, balansavimui perdavimo ir skirstymo tinkle ir kitoms sąnaudoms.
  • Pridėtinės vertės mokestis (PVM) – taip pat reguliuojama dalis.

 

Į ką atkreipti dėmesį renkantis pigiausią elektros tiekėją?

 

Ieškant pigiausios elektros Lietuvoje, reikia neužmiršti, kad kiekvieno namų ūkio situacija gali būti skirtinga. Todėl pirmiausia reikia atsižvelgti į individualias aplinkybes ir poreikius – pavyzdžiui, kiek elektros ir kokiu paros metu suvartojama. Taip pat, renkantis tiekėją, vieniems galbūt labai aktualu neterminuotos sutartys ir lankstumas, o štai kiti gali rinktis ir terminuotą variantą.

Suprantama, tokiu būdu pigiausias elektros tiekėjas ir bus tas, kuris galės patenkinti tam tikro namų ūkio poreikius. Tad reikėtų atkreipti dėmesį, ar tiekėjas, kurį svarstoma rinktis, siūlo ne vieną konkrečią kainą, o atskirus mokėjimo planus, kurie atspindėtų energijos suvartojimo poreikius ir įpročius. 

Renkantis elektros tiekėją būtina atkreipti dėmesį ir į pačią elektros kainą. Svarbu žinoti, jog kiekvienas gyventojas pagal patvirtintą kompensacijos modelį, kuris galios nuo 2022 m. liepos 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d., gaus iki 9 ct/kWh kompensaciją, o didžiausia kompensuojama elektros kaina – 24 ct/kWh. Tad norėdami pasinaudoti visais kompensacijos modelio siūlomais privalumais, turėtumėte rinktis ne didesnę nei 33 ct/kWh kainą. 

Taip pat, svarbu įsivertinti ir sutarties sąlygas, pavyzdžiui sutarties laikotarpį bei sutarties nutraukimo galimybes. Ne paslaptis, jog šiuo metu elektros kainos yra rekordiškai didelės, tad dabar pasirašyti ilgą sutartį už fiksuotą kainą būtų itin nepraktiška. 

Renkantis elektros energiją verta atsižvelgti ne tik į siūlomą kainą, bet ir į papildomus niuansus bei naudas – galimybę bet kada nutraukti sutartį, papildomų mokesčių už sutarties sudarymą ar nutraukimą netaikymą, kainos fiksavimo laikotarpių trukmę, įmokos kainą ir atsiskaitymo būdus.

Perlas Energija” siūlomos sąlygos – vienos lanksčiausių rinkoje. Savo klientams siūlome tik neterminuotas sutartis, kurias galima nutraukti bet kada panorėjus, o už sutarties nutraukimą netaikomi jokie mokesčiai ar baudos. Taip pat, savo klientams sudarome galimybę ir fiksuoti elektros kainą, tačiau ne ilgiau nei pusmečiui. 

Perlas Energija”  teikiamų paslaugų kainos yra palankios ir aiškios kiekvienam vartotojui – naudojantis elektros kainų skaičiuokle jums tereikia įvesti jūsų namų ūkio suvartojamos elektros kiekį (kWh) per mėnesį. Už teikiamas paslaugas atsiskaityti galėsite jums patogiu būdu – Perlas Energija”  savitarnoje arba „Perlas“ terminale. 

Apibendrinant, renkantis elektros tiekėją labai svarbu įsivertinti visas tiekėjo siūlomas naudas, o ne tik aklai žiūrėti į siūlomą elektros kainą, kadangi už mažos kainos dažnai slypi plika akimi nematomi nepatogumai. 

 

Siūlome renkantis elektros tiekėją pirmiausiai atsižvelgti į šiuos niuansus:

 

  1. Kainos lankstumas. Pirmiausiai, atsakykite sau į klausimą kokia kaina jums yra aktuali – fiksuota ar lanksti?; 
  2. Sutarties laikotarpis. Jeigu norite rinktis fiksuotą kainą – prieš pasirašydami sutartį atsižvelkite į tai, kokiam laikotarpiui pasirašote sutartį, kadangi šiuo metu elektros kaina – neregėtose aukštumose;
  3. Atsiskaitymo būdai. Pasidomėkite kokius atsiskaitymo būdus siūlo elektros energijos tiekėjas ir pagalvokite ar nereikės keisti mokėjimo įpročių.

 

Tik įsivertinus šiuos aspektus ir atsirinkus, su kuriais elektros energijos tiekėjais jums yra pakeliui, žiūrėkite į siūlomą elektros energijos kainą. Jeigu tarp tinkamų tiekėjų siūlomų kainų skirtumo nėra arba skirtumas labai mažas, pasidomėkite apie siūlomas papildomas naudas (pavyzdžiui, „Perlas Energija” turi lojalumo programą, kurios dėka galėsite gauti ypatingų, partnerių paruoštų pasiūlymų).

Įsivertinus, kurios iš siūlomų naudų yra aktualios jums, galėsite džiaugtis pigiausia elektra Lietuvoje.

 

Turite klausimų?