5 patarimai kaip namuose taupyti elektrą

Dalintis

Tikriausiai daugelis apsidairę savo namuose galėtų išvardinti dešimt ar net daugiau prietaisų, kurių veikimui reikalinga elektros energija. Kai kuriuos iš jų, skaitantieji šį straipsnį, naudoja ir šiuo metu. Tai, kad elektra buityje mums itin reikalinga, o tas poreikis vis auga, patvirtina ir statistika: gyventojų elektros suvartojimas per 2020 m., lyginant su 2019 m., išaugo 5 proc. Tačiau elektros kainos irgi nesustoja augti, tad, atėjus tamsiajam metų laikui, kuomet elektros paprastai suvartojama daugiausiai, klausimas „Kaip taupyti elektrą?“ tampa itin aktualus.

Ši tema ne mažiau svarbi ir dėl gamtos tausojimo: neracionalus ir neefektyvus elektros vartojimas lemia gausų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (CO2) išskyrimą į aplinką, kas ženkliai spartina klimato kaitą ir tokius jos padarinius kaip ekstremalūs orų reiškiniai, tirpstantys ledynai, sunkiai suvaldomi miškų gaisrai, kitos stichinės nelaimės.

Taigi, priežasčių taupyti elektros energiją yra su kaupu, tad laikas pakalbėti apie konkrečius veiksmus. Pateikiame patarimus, kurie padės veiksmingai sumažinti namų ūkio suvartojamos elektros kiekį ir tokiu būdu ne tik gauti mažesnes elektros sąskaitas, bet ir prisidėti prie gamtos išsaugojimo.

Nenaudojate? Išjunkite

Pats paprasčiausias patarimas, siekiantiems taupyti elektros energiją ir norintiems prisidėti prie oro taršos mažinimo – įsitikinti, kad tuo metu, kai elektros nereikia, ji nebūtų naudojama. Čia kalbame ne tik apie šviesos išjungimą išeinant iš kambario, televizoriaus ir kitų elektros prietaisų išjungimo mygtukų spustelėjimą nepaliekant jų veikti tuščiame kambaryje, bet ir apie tų nenaudojamų prietaisų atjungimą nuo maitinimo tinklo.

Svarbu atsiminti – kol dega prietaiso lemputė, tol naudojama elektra. Tad raginame nieko nelaukti ir jau dabar sustabdyti dėl telefono įkroviklio, modemo, žaidimų konsolės ar kitų budėjimo režimu veikiančių prietaisų vykstantį bereikalingą elektros energijos švaistymą, išjungiant juos iš elektros lizdų.

Tvaresnis laikas virtuvėje

Virdulį, kitus vandenį naudojančius virtuvės elektrinius prietaisus bei ant elektrinės viryklės norint užvirti vandenį statomus indus, pripildykite tik tiek, kiek reikia. Pavyzdžiui, norėdami pasigaminti vieną porciją makaronų, jokiu būdu be reikalo nevirinkite pilno dviejų litrų puodo vandens. Jei planuojate gamintis daugiau nei vieną patiekalą, pabaigę ruošti pirmąjį, iš karto, naudodami tą pačią kaitvietę, gaminkite sekantį, o, kai iki maisto gaminimo pabaigos lieka kelios minutės, elektrinę viryklę išjunkite – ji vis tiek kurį laiką dar išliks karšta.

kaip taupyti elektrą

Kai gaminate maistą į priekį ar pasigaminate jo per daug, karštų patiekalų nedėkite į šaldytuvą, nes garai apsunkina šio prietaiso darbą, tad pirmiau atvėsinkite juos iki kambario temperatūros. Nepamirškite pasirūpinti ir talpomis, kuriose laikomi maisto produktai – nustatykite optimalią temperatūrą šaldytuve (+3,5 °C), kai durelių tarpinės nebeužtikrina sandarumo – pakeiskite jas, susidarius 3–5 mm ledo sluoksniui, atšildykite šaldiklį. Jei indus plaunate indaplovėje, įjunkite ją tik tuomet, kai ji pilnai prikrauta.

Atsakingas buities darbų planavimas

Drabužių skalbimas ir lyginimas – buities darbai, be kurių neapsieina nė vieni namai. Rekomenduojame neskubėti skalbti rūbų tol, kol nebūsite prikaupę jų tiek, kad pridėtumėte pilną skalbimo mašiną. Skubiai prireikus išsiskalbti vieną ar porą drabužių, labiau verta tai padaryti rankomis, nei jungti skalbimo mašiną. Skalbiant taip pat elektros sutaupyti padės žemesnės temperatūros nustatymas, kadangi vandens šildymas – tai, kam skalbimo mašinos sunaudoja didžiąją dalį energijos.

Žinoma, pabaigus skalbimą, reikėtų nepamiršti, kad, elektros taupymo atžvilgiu, skalbinių džiovinimas naudojant elektrinę džiovyklę – daug prastesnis variantas nei džiovinimas natūraliu būdu. Ruošdamiesi drabužių lyginimui, atminkite, jog lygintuvas sparčiausiai elektros energiją naudoja kaisdamas, tad, jei jau įjungėte lygintuvą, verčiau išlyginkite ne tik šiandienai, bet ir rytojui reikalingus rūbus.

Planuojate pirkti naujus? Rinkitės energiją taupančius

Suprantama, jog kartais su daiktais atsisveikinti būna nelengva, ypač jeigu jie siejasi su tam tikrais sentimentais, tačiau, kalbant apie elektros prietaisus, reikia nepamiršti, jog senesni įprastai naudoja daugiau elektros nei naujesni. Norėdami atnaujinti šaldytuvą, indaplovę, skalbimo mašiną ar kitą buities prietaisą, atkreipkite dėmesį į efektyvumo klasę, kuri žymima raidėmis nuo A iki G, ir rinkitės ją kuo aukštesnę (A klasės prietaisai yra ekonomiškiausi).

Kai kurių daiktų išmesti nebūtina, pavyzdžiui, jeigu turite seną radijo imtuvą, įsigiję naujesnį, senąjį galite paversti unikalia interjero detale. Taip pat atnaujinti verta ne tik didesnius daiktus, bet ir elektros lemputes – senos kartos šviesos šaltinius keiskite į LED lemputes, kurios dėl elektros panaudojimo efektyvumo ir ilgaamžiškumo šiais laikais yra itin populiarus ir naudingas pasirinkimas.

Nenuvertinkite kambario sienų spalvos ir baldų išdėstymo svarbos

Naujai įsirengiant būstą ar planuojant remontą, pravartu atsiminti, kad kambarių sienų spalva irgi gali padėti taupyti elektrą. Kadangi šviesios medžiagos atspindi daugiau šviesos, kuo sienų spalva bus šviesesnė, tuo silpnesnių lempučių užteks kokybiškam patalpos apšvietimui. Bet kuriuo atveju, kambario sienos būtų šviesios ar tamsios, siekiant taupyti elektrą, taip pat svarbu pasirūpinti, kad pro langus patektų kuo daugiau natūralios šviesos ir kad jos užtektų kuo ilgesniam laikui. Tai padaryti leidžia ne tik švarūs langai ar užuolaidų atitraukimas dienos metu, bet ir tinkamas baldų išdėstymas – neužstatykite jais langų, kambaryje, kuriame dirbant praleidžiama daugiausiai laiko, stalą pastatykite prie pat lango.

Taikant visas aukščiau minėtas taisykles, tikslas sumažinti elektros sąskaitą ir namų ūkio poveikį aplinkai taps daug paprasčiau įgyvendinamas. Žinoma, raginame į šią misiją įtraukti visus šeimos narius, tuomet formuoti taupius ir tvarius elektros vartojimo įpročius bus ne tik lengviau, bet ir smagiau.

Turite klausimų?